Timur Soykan’dan Yeni Şafak’a: H.K.G. ile Zoroğlu vakasının ilgisi yok; ‘Saf kötülük nedir’ denildiğinde aklıma hep bu manşet de gelecek

BirGün yazarı Timur Soykan, kamuoyunda infiale yol açan Prof. Dr. Salih Zoroğlu haberleri üzerinden 6 yaşında zorla evlendirilen H.K.G. olayını yorumlayan ve “Bu dava sil baştan ele alınsın” diyen Yeni Şafak gazetesine tepki gösterdi. Soykan, “H.K.G’nin çok aykırı bir örnek olan Prof. Salih Zoroğlu ile hiçbir teması yok. Ayrıca H.K.G.’nin cinsel istismara uğradığına dair çok sayıda delil var” dedi.

İki olayı da Türkiye’nin gündemine getiren gazeteci olan Timur Soykan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yeni Şafak, Akit ve tarikatlar, şeyhi kurtarmak için uğraşıyorlar” ifadelerini kullandı. 

Konuyla ilgili X’ten açıklama yapan Timur Soykan’ın paylaşımları şöyle:

“1-‘Saf kötülük nedir’ denildiğinde aklıma hep bu manşet de gelecek. Tarikat şeyhini korumak için çocuğa cinsel istismarı savunacak kadar kötüler. Çok çok istisnai, dünyada örneği olmayan Prof. Zoroğlu vakası ile H.K.G’nin cinsel istismarını örtmek istiyorlar.

2- Prof. Zoroğlu vakası ile H.K.G. olayının uzaktan yakından ilgisi yok. Prof. Zoroğlu vakasında çocuklar, cinsel istismara uğramadıklarını söylüyor. Zoroğlu, ‘Çoklu kişilik bozukluğu’ teşhisi koyup, “İçinizdeki diğer kişilikler hatırlamanızı engelliyor” diyor.

3- Zoroğlu, çocuklara halüsinasyon ve bilinçte bölünmeye neden olan, telkine açık hale getiren ketamin ilacı veriyor. Bu ilacın çocuklara verilmesi yasak. İlacın etkisi, telkin ve baskıyla çocukları cinsel istismara uğradıklarına ikna ettiği öne sürülüyor.

4- Şimdi siyasal İslamcılar, H.K.G. bir psikiyatriste gitti diye Zoroğlu vakasından faydalanmak istiyor. H.K.G’nin çok aykırı bir örnek olan Prof. Salih Zoroğlu ile hiçbir teması yok. Ayrıca H.K.G.’nin cinsel istismara uğradığına dair çok sayıda delil var.

5- H.K.G. 6 yaşındayken 29 yaşındaki tarikat mensubu Kadir İstekli ile evlendirilmesinden sonra başlayan cinsel istismarı detaylarıyla anlattı. Zoroğlu gibi aykırı bir vaka cinsel istismar vakalarında çocuğun, kadının beyanının esas alınmasına karşı bir argümana dönüştürülemez.

6- H.K.G., Kadir İstekli ile ses kaydını savcılığa verdi. Kadir İstekli kayıtta H.K.G ile 6 yaşında evlendiklerini ve cinsel istismarın başladığını itiraf ediyor. Nikahlarını şeyhin kıydığını anlatıyor. H.K.G. ile 6 yaşındayken diğer müritlerin de evlenmek istediğini söylüyor.

“Bu kötülüğü, ahlaksızlığı, toplumsal çürümeyi tarif edecek kelime yok”

7- H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirildiğini inkar eden ağabeyinin Hiranur Vakfı’nın etkinliğinde çocuk yaşta evliliği savunduğu konuşmanın kayıtlar bile ortaya çıktı. H.K.G. aynı zamanda Kadir İstekli ile henüz 7-8 yaşındayken çekilmiş fotoğrafları savcılığa verdi.

8- Bu tarikatlarda bir müridin çocuğa böyle yaklaşamayacağını herkes bilir. Ayrıca H.K.G. 14 yaşındayken doktora götürüldüğünde cinsel istismar ortaya çıktı. Kemik yaşı tespiti için hastanedeki teste H.K.G. yerine 21 yaşında bir kadının sokulduğu tespit edildi.

9- Daha pek çok delil var. Ama Yeni Şafak, Akit ve tarikatlar, şeyhi kurtarmak için uğraşıyorlar. Bunun için cinsel istismara uğramış bir kız çocuğunu ezmekten utanmıyorlar. Bu kötülüğü, ahlaksızlığı, toplumsal çürümeyi tarif edecek kelime yok.

10- Türkiye’deki insanların çok istisnai bir olayla ülkenin çok büyük bir sorunu olan cinsel istismar gerçeğini ayırabilecek zekada olmadığını düşünüyorlar. Bunun aksini kanıtlamalıyız. Çocuklarımızı bu sapkın zihniyetlerden korumak zorundayız.

11- Şunu eklemeliyim: Prof. Zoroğlu olayından dolayı bana saldıran FETÖ’cülerin, Hiranur Vakfı. Yeni Şafak, Akit gibi sapkın zihniyetlerden farkı yok. Onlar da bu ülkenin cinsel istismar sorununu kendi çıkarları için istismar edecek kadar aşağılık. Böyle bir bataklık işte.”

TIKLAYIN – Yeni Şafak: Bu dosya sil baştan ele alınsın

TIKLAYIN – Tanısı ender, vakalar zorlu: Prof. Dr. Salih Zoroğlu soruşturmasıyla gündeme gelen çoklu kişlik bozukluğu hastalığı nedir?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x